14 maja 2006 roku już po raz szósty spotkali się właściciele i miłośnicy buldogów francuskich ze swoimi pociechami. W samo południe na Fortach Bema zebrało się około stu psów tej śmiesznej rasy. Nasi pupile jak zwykle nie sprawili nam zawodu. Panował gwar, szum, zamęt, wspólne biegi, jednak wszystko przebiegało w pokojowej jak przestało na tę rasę atmosferze.
Zabawy nie popsuła nawet odrobina rywalizacji w czasie konkursów z nagrodami, których sponsorem był znany sklep internetowy Animalia.pl. Wybrano między innymi najmłodszego i najstarszego oraz najdłuższego i najkrótszego uczestnika zlotu. Specjalnie uhonorowano również osoby, które adoptowały buldożki porzucone przez właścicieli lub przebywające w schroniskach. Przez cały czas, była prowadzona zbiórka pieniędzy, na fundusz pomocy buldogom francuskim w potrzebie.
W czasie ”Majówki z buldogiem” można było również obejrzeć pokaz agility zorganizowany przez Klub Agility Fort. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem ich umiejętności. Następnie, pod czujnym okiem trenerów, każdy buldog mógł spróbować swoich sił na torze przeszkód. Wielu właścicieli odkryło w swoich podopiecznych, wcześniej uśpione, talenty.
Choć spotkanie było przewidziane na dwie godziny, to ostatni uczestnicy opuszczali je, mocno zmęczeni zabawą, dużo później.
Buldog francuski jak sama nazwa wskazuje jest francuską rasą psów ozdobnych i do towarzystwa. Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak brzydkie psy są uznawane za ozdobne. Po prostu między tymi wieloma fałdami skóry ukryta jest piękność. Piękność, która spotykana jest tylko u tej jednej rasy i piękność, która sprawia, że buldogi są wyjątkowe. Jest to pies mały, lecz wagą pasujący do o wiele większych ras. Rasa ta ujmuje swoim zachowaniem. Buldog francuski, gdy jest szczęśliwy śmieje się do nas, a gdy jest smutny płacze, a z oczu lecą mu łzy.
Tak na prawdę buldog francuski jest idealna rasą dla wszystkich ludzi. Osoby starsze chcące mieć psa towarzysza nie potrzebującego dużo ruchu znajdą w nich prawdziwego przyjaciela. Osoby, które chcą mieć psa do towarzystwa, który ma spędzać z nimi czas i chodzić na długie spacery też mogą go wybrać. Jednym słowem wynika z tego, że buldog francuski przystosowuje się idealnie do otoczenia, w którym żyje.

Tekst autorstwa Ewy Kiljańczyk

Zdjęcia: